Héjjas István: Szélturbinák és vízturbinák hasznos teljesítménye

A jelen tanulmány tárgya annak vizsgálata, hogy a Magyarországon reálisan szóba jöhető szél- és vízerőmű megoldások esetén, azonos éves áramtermelési volumen megtermeléséhez, mekkora hatáskeresztmetszetű turbinákra van szükség, és ezek hogyan aránylanak egymáshoz.

 Teljes cikk letöltése pdf formátumban …

Dr. Gács Iván: Klíma és energia

Előszó
Ez a jegyzet oktatási segédanyagként a több felsőoktatási intézményben is oktatott Energia és környezet, ill. az Energiatermelés és környezet tárgyakhoz készült, de természetesen az itt érintett kérdés – a klímaváltozás kérdése – más tantárgyakban is felmerülhet és azokhoz is felhasználható. Sőt, kívánatos lenne, hogy azokban a tárgyakban, amelyekben csak lózungként használják a klímaváltozás kifejezést, ezekkel a gondolatokkal és tényekkel is megismerkedjenek.

Dokumentum letöltése!

Vojuczki Péter: Farizeusok bolygója

GEOÖKONÓMIAI ÖSSZEFÜGGÉSEK A BÁNYÁSZATBAN

Irtózik a köz attól, hogy az energiahordozók témájában szembenézzen az értelemmel.
Zsigeri ellenkezésébe ütközik, ha akár csak a gondolatok rezervátumaiban a
mérnökök a hazai energiaellátásban az ásványvagyonunk, elsősorban a szén és a lignit részesedésének növelését javasolják az ország teherbírását és versenyképességét próbára tevő energetikai import csökkentésére. A magyar állam a természetes monopóliumát képező ásványvagyon-gazdálkodást az önkényt szülő történelem korszakos tagolásban megjelenő szociális prioritásai szerint kényszerpályára tereli, az előfordulások kitermelését fékezi. Az engedélyezési eljárások folyamatában elvész a legfontosabb szempont, hogy a bányászat az emberekről szól, kultúraalapító munka, – nélkülözhetetlen emberi értékeket hoz létre.

Teljes anyag letöltése PDF-ben

vagy

Megnyitás online